مشخصات روابط عمومی چیست؟

  • ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹

متخصصان روابط عمومی تحت نام های مختلفی از جمله متخصصان ارتباطات و یا متخصصان رسانه شناخته می شوند. این عنوان هر چه که باشد، این افراد با مسئولیت های مختلفی روبرو هستند و به کارفرمایان گزارش می دهند.
شما می توانید متخصصان روابط عمومی را در دولت، سازمان های غیر دولتی و همچنین شرکت های کوچک و بزرگ که مشغول به کار هستند، پیدا کنید. بعضی اوقات مسئولیت ها بسته به اینکه برای چه کسانی کار می کنند متفاوت است. برای دولت معمولا وظیفه این است که مردم را راجع به فعالیت های مختلف یک دفتر دولتی، دپارتمان یا مقام رسمی آگاه سازند. شما اغلب می شنوید که از متخصصان روابط عمومی به عنوان وزیر مطبوعات، مسئول روابط عمومی یا مسئول اطلاعات استفاده می شود.
در عرصه غیر دولتی، متخصص روابط عمومی معمولا نقش گسترده تری دارد که می تواند از نوشتن اطلاعیه های مطبوعاتی برای توزیع تا منابع خبری گرفته تا تهیه نامه و تجدید نظر، کمک کنند و با استفاده از امکانات تورهای عمومی برگزار کنند. اغلب اوقات، این برنامه شامل هماهنگی و ترویج یک رویداد، جمع آوری کمک های مالی، مسابقات و مزایده می باشد.
سایر مسئولیت ها می تواند شامل تهیه گزارش سالانه سازمان باشد. این مسئله اغلب شامل نوشتن داستان در مورد مشتریانی است که از خدمات این سازمان بهره مند شده اند و روزنامه غیر دولتی را گرد هم می آورند. این معمولا به معنای همکاری نزدیک با کارمندان جمع آوری کمک های مالی غیر دولتی برای ایجاد یک نشریه مرکز محور است. با توجه به محدودیت های بودجه در بیشتر سازمان های غیر دولتی، این نقش می تواند بسیار گسترده باشد.
برخی از همان وظایف متداول در بخش غیر دولتی اغلب در مورد بخش شرکت ها نیز اعمال می شود. اما آنها همچنین می توانند کارهایی از جمله تهیه سخنرانی برای مدیران ارشد و همچنین تنظیم برنامه ریزی و برنامه ریزی سخنرانی ها انجام دهند. زمینه دیگری که آنها تمایل دارند به آن توجه کنند، روابط رسانه ای است.
متخصصان روابط عمومی شرکت ها معمولا وقت زیادی را صرف ایجاد روابط با روزنامه نگاران و دیگران می کنند که می توانند تاثیر شگرفی در درک صحیحی از شرکت و محصولات آن داشته باشند. یکی دیگر از تفاوت های مهم متخصصان روابط عمومی در حوزه شرکتی، تبلیغ و برند گذاری شرکت و یا محصولات آن به عنوان اصلی ترین جمعیت شناختی و همکاری با متخصصان رسانه های اجتماعی در همین راستاست. در این محدوده، معمولا ردیابی و پاسخگویی به نظرات، پیشنهادات و شکایات مصرف کننده نیز بر عهده متخصصان روابط عنمومی است.
متخصصان روابط عمومی غالبا فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که دارای مدرک روابط عمومی، روزنامه نگاری، بازاریابی یا یک حوزه مرتبط هستند. در هنگام بررسی برنامه ها، بسیاری از کارفرمایان و همچنین کارآموزان مرتبط از تجربه ارتباطات استفاده می کنند. اکثر فارغ التحصیلان برای پست های سطح پایین استخدام می شوند.
بر اساس دفتر آمار آمریکا، بیشتر متخصصان روابط عمومی در روابط عمومی یا شرکت های تبلیغاتی فعالیت می کنند. BLS با رشد شش درصدی بین سال های 2014 تا 2024 ، پیش بینی رقابت شدید برای این مشاغل را داشت. در این جا خبرهای جالب و دلگرم کننده ای نیز وجود دارد. اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده به تازگی رتبه چهارم را در بین مشاغل خلاق و رسانه ای را در رتبه بندی بهترین مشاغل دنیا در 2019 را به متخصصان روابط عمومی اعطا کرده است.
این رتبه بندی عواملی مانند حقوق متوسط، میزان اشتغال، حجم رشد و درصد رشد در 10 سال، آینده شغلی، سطح استرس و تعادل کار و زندگی را در نظر گرفته است.

منبع : فصل اقتصادی